Prekių katalogas

Berberinas

  • Berberinas

    Berberinas yra alkaloidas, išgaunamas iš Indijos raugerškio, vadinamo Berberis aristata. Kaip antimikrobinį vaistą berberiną egiptiečiai, kinai ir indai pradėjo naudoti daugiau nei prieš 2500 metų. Apie šį unikalų augalą kalbamės su gydytoja alergologe ir klinikine imunologe, medicinos mokslų daktare docente Jūrate Staikūniene-Kozonis. 

    Berberino nauda


    Berberinas išlieka svarbus Ajurvedos medicinos preparatas, kurio gydomosios savybės primena ciberžolę. Gydomųju savybių turi raugerškio Berberis aristata lapai, kamienas, vaisiai ir šaknys (Rathi B, 2013). Įrodyta, kad berberino ir antibiotikų poveikis yra panašus. Berberinas slopina bakterijų, ypač auksinio stafilokoko (Staphylococcus aureus), gonokoko ir tuberkuliozės mikobakterijos bei grybelių, pavyzdžiui mielių grybelio Candida dauginimąsi. Veikdamas kaip priešmikrobinis preparatas, berberinas priešingai negu antibiotikai neturi neigiamo poveikio žarnyno bakterijoms ir nesukelia disbiozės, o pagerina žarnyno bakterijų sudėtį. Dėl šių savybių berberinas sumažina viduriavimą, kurio priežastis yra į organizmą patekusios bakterijos arba jų toksinai . Berberinas vartojamas, jei sergama dizenterija, salmonelioze, žarnyno lazdelės Escherichia coli sukelta infekcija, amebiaze, giardiaze, sukelta Giardia lamblia), cholera ir kitomis žarnyno infekcijomis. Berberinas gali būti vartojamas žarnyno infekcijų profilaktikai keliaujant ir gyvenant šalyse, kur geriamo vandens kokybė nėra užtikrinta.    

    Berberinas pasižymi ne tik bakterijas ir grybelius žudančiu poveikiu, bet ir stimuliuoja apsaugines organizmo rekacijas. Berberinas yra imuninės sistemos stimuliatorius, stiprina įgimto imuniteto komponentus , aktyvina leukocitus ir makrofagus. Manoma, kad šios berberino savybės svarbios apsaugant nuo vėžio.
    Berberinas reguliuoja organizmo metabolines funkcijas. Sutrikęs cukraus ir riebalų metabolizmas, insulino rezistentiškumas, nutukimas, lėtinis uždegimas sukelia hipertenziją, išeminę širdies ligą, galvos kraujagyslių sklerozę. Širdies ir kraujagyslių ligos yra dažniausia mirties priežastis. Be kitų savo gebėjimų, berberinas sumažina gliukozės ir bendrojo cholesterolio bei “blogojo” cholesterolio (mažo tankio lipoproteinų) koncentraciją kraujyje, taip apsaugo nuo priešlaikinės mirties ( H. Dong, 2013). Dėl šių gydomųjų savybių berberinas yra skiriamas gydant antrojo tipo cukrinį diabetą, nustačius padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje. (Y. Zhang, 2008).


    Sergant policistinių kiaušidžių sindromu sutrinka endokrininės sistema ir metabolizmas, vystosi rezistentiškumas insulinui tiek nutukusioms, tiek normalaus kūno svorio moterims. Dėl to padidėja cukraus, insulino ir cholesterolio kiekis kraujyje, padaugėja vyriškų hormonų androgenų , dėl nevykstančios ovuliacijos mažėja vaisingumas ir galimybė susilaukti vaikelio. Policistinių kiaušidžių sindromu serga nuo 4 iki 20 procentų moterų. Klinikinių tyrimų apžvalgoje pateikiami įrodymai, kad natūralus maisto papildas berberinas prilygsta vaistiniam preparatui metforminui. Berberinas kaip ir metforminas sumažina cukraus kiekį kraujyje prieš ir po valgio, sumažina insulino ir testosterono kiekį kraujyje, pagerina gliukozės transportą ir metabolizmą ( L.Xie , 2019)


    Daugėja įrodymų, kad berberinas sumažina cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje ir gali būti vartojamas metabolinių sutrikimų gydymui ir profilaktikai, uždegimui mažinti, imuninei sistemai stiprinti , žarnyno infekcijų gydymui ir profilaktikai, vaisingumui pagerinti ir endokrininei funkcijai atstatyti sergant policistinių kiaušidžių sindromu. Berberinas pasižymi saugumu, perdozavus berberiną kepenų funkcija nesutrinka, gali pasireikšti pilvo skausmas, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas. Jei nuolat vartojate vaistinius preparatus, dėl maisto papildų vartojimo ir suderinamumo rekomenduojame pasikonsultuoti su specialistu.
      

  • Prenumeruok mūsų naujienas

    Prenumeruok naujienlaiškį ir mūsų
    naujienas sužinok pats pirmas!
    Prenumeruoti